menuordersearch
zohagifts.com

پدافند غیرعامل چیست؟ ,

لگوی سایت
۱۳۹۷/۳/۱۹ شنبه
(0)
(0)
پدافند غیرعامل چیست؟
پدافند غیرعامل چیست؟
پدافند غیرعامل چیست؟
پدافند غیرعامل در برابر هر نوع خطری است، یعنی فقط شامل جنگ نیست بلکه حوادثی مثل سیل زلزله و ... نیز تأثیر مهمی در کاهش خسارت‌ها دارد.
امروز چهارمین روز از هفته‌ی پدافند غیرعامل را پشت سر می‌گذاریم. پدافند غیرعامل واژه‌ای که گرچه زیاد شنیده و خوانده شده اما هنوز هم ناشناخته است.
به گزارش ایسنا، با توجه به قرار گرفتن در هفته پدافند غیر عامل( سوم تا نهم آبان­‌ماه) گفت‌وگویی با چند نفر از همشهریان در خصوص اهمیت این واژه انجام دادیم که در ادامه می‌خوانیم.
«عفت محسنی»، یک فارغ التحصیل رشته روانشناسی ضمن اظهار بی‌اطلاعی از معنی دقیق پدافند غیرعامل گفت: از آنجایی که در این روزها این واژه را در رسانه­‌ها زیاد می­‌بینیم و می­‌شنویم مسلماً باید موضوع مهمی باشد اما هنوز به صورت دقیق با این واژه آشنا نیستم.
وی با بیان اینکه باید زمینه آشنایی بیشتر مردم در زمینه پدافند غیرعامل فراهم شود، گفت: با توجه به ضرورت و اهمیت این موضوع باید آموزش‌ها از زمان ابتدایی در مدارس ویژه دانش‌آموزان آغاز شود.
این کارشناس روانشناسی افزود: دشمن همواره به‌دنبال یافتن روزنه­‌ای برای آسیب رساندن است، از این‌رو باید با هوشیاری از تمام سطوح جامعه محافظت کرد.
محسنی نقش مراکز مسئول در این زمینه را مهم خواند و ادامه داد: رسانه­‌ها نیز باید در برنامه­‌های تولیدی خود زمینه آگاهسازی بیشتر مردم را فراهم کنند.
«حکیمه بهمن‌زاده» یک فارغ التحصیل رشته حقوق نیز با بیان اینکه پدافند غیرعامل در مقابل پدافند عامل است، گفت: پدافند عامل یعنی حفاظت نظامی از جامعه و پدافند غیرعامل اقداماتی است که با اعمال غیرنظامی از مردم و جامعه حفاظت می‌کنند.
وی در تشریح بیشتر این اعمال غیرنظامی تصریح کرد: به طور مثال اگر آپارتمانی درب اضطراری داشته باشد نوعی حفاظت و پدافند غیرعامل محسوب می‌شود.
این کارشناس حقوق وجود پناهگاه­‌های شهری برای مواقع اضطراری را مورد تأکید قرار داد و افزود: این مهم جزوی از پدافند غیرعامل است که نقش مهمی در مواقع ضروری دارد.
بهمن‌زاده با اشاره به نقش مسئولان در زمینه اجرای پدافند غیرعامل گفت: باید زمینه آموزش به مردم و اجرای روش­‌های آن فراهم شود.
وی خاطرنشان کرد: پدافند غیرعامل در برابر هر نوع خطری است، یعنی فقط شامل جنگ نیست بلکه حوادثی مثل سیل زلزله و ... نیز تأثیر مهمی در کاهش خسارت‌ها دارد.
«محسن علیزاده»، یک فارغ التحصیل رشته مدیریت نیز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: پدافند غیرعامل برای من یک واژه جدید هست و هیچ شناختی از آن ندارم.
وی گفت: البته برخی مطالب در خصوص آن از منابع اینترنتی دریافت کرده‌ام اما هنوز به مفهوم واقعی آن و نقشی که در زندگی هر فرد دارد پی نبرده­‌ام.
این کارشناس رشته مدیریت یادآور شد: در صورتی که آموزش­‌هایی از طریق مراکز مختلف در این زمینه ارایه شود برای یادگیری مباحث بیشتر آن مشتاق هستم.
لزوم ارائه‌ی آموزش­‌های عمومی در زمینه پدافند غیر عامل
«عصمت موسوی‌نژاد»، کارشناس مسائل اجتماعی نیز در گفت‌وگو با ایسنا با بیان تعریفی از پدافند غیرعامل گفت: دفاع غیرعامل به مجموعه‌ای از تمهیدات، اقدامات و طرح‌هایی گفته می‌شود که با استفاده از ابزار، شرایط و حتی‌المقدور بدون نیاز به نیروی انسانی به صورت خوداتکاء انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: چنین اقداماتی از یک سو توان دفاعی مجموعه را در زمان بحران افزایش داده و از سوی دیگر پیامدهای بحران را کاهش و امکان بازسازی مناطق آسیب‌دیده را با کمترین هزینه فراهم می‌کند.
این کارشناس مسائل اجتماعی یادآور شد: اما با توجه به اهمیت این بحث و با توجه به آن که اهمیت این کلید واژه برای بسیاری ناشناخته است، از این‌رو اطلاع‌رسانی در این‌باره ضروریست.
موسوی‌نژاد با اشاره به حادثه‌خیز بودن استان خراسان‌جنوبی به خصوص در زمینه‌ی زلزله گفت: باید از هر جهت آماده‌ی مقابله با مشکلات و بحران‌ها و کاهش آسیب‌های ناشی از این حوادث باشیم.
وی اظهار کرد: یکی از راه‌ها در این خصوص آموزش مردم و استفاده از تجارب کشورهای دیگر در مواجهه با بحران‌هاست، چون رعایت پدافند غیرعامل در همه حوزه‌ها یک ضرورت است.
پدافند غیرعامل بستر مناسب توسعه‌ی پایدار
«ولی‌الله احمدی»، کارشناس پدافند غیرعامل فرمانداری شهرستان بیرجند نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اظهار کرد: وجود فنآوری­‌های عمده در دست معدود کشورها که اکثریت آنها در صف مقابل ایران قرار دارند باعث گسترش کیفی قدرت نظامی آنان شده و بدیهی است که امکان دفاع بصورت متقارن در مقابل این توانایی‌ها وجود ندارد.
وی ادامه داد: استفاده وسیع از ماهواره­‌های جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات مستمر، استفاده از فنآوری­‌های کلیدی و ساخت سلاح­‌های فوق مدرن و عملیات روانی مخرب گسترده بمنظور بزرگنمایی توانایی‌ها و عدم امکان دفاع در مقابل توان نظامی کشورهای استکباری، لزوم توجه و اهتمام به حفظ سرمایه‌های موجود و طرح‌های توسعه را با رعایت ملاحظات پدافند غیرعامل در کشور دو چندان می‌کند.

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گالری تصاویر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز