menuordersearch
zohagifts.com

آثارفرهنگی را چگونه باید نگهداری کنیم؟ ,

لگوی سایت
۱۳۹۷/۲/۲۲ شنبه
(0)
(0)
آثارفرهنگی را چگونه باید نگهداری کنیم؟
آثارفرهنگی را چگونه باید نگهداری کنیم؟
آثارفرهنگی را چگونه باید نگهداری کنیم؟
 


در سال  1382در بند امیر آباد  بهشهر در دریای خزر طوفانی برپاشد و بعد ازساعاتی آرام گرفت اما آب دریا بقایای کشتی چوبی‌ بادبانی که 26 متر طول و 5/7 متر عرض دارد با خود به ساحل آورد که بنا به نظر کارشناسان میراث فرهنگی مربوط به دوره صفویه یعنی بیش 300 سال پیش است . از همان زمان نظرات مختلفی برای حفط ونگهداری آن ارائه شد عده ای گفتند بهتر است در زیر لایه های شن باقی بماند تا خراب تر نشود . بعضی گفتند بهتر است با اسفنج مرطوب پوشانده شود . گروهی گفتند باید به جای امنی مثل موزه منتقل شود . عده ای خواستار آن شدند که دیواره ای موج شکن ایجاد شود تا از برخورد بیشتر موج ها به آن جلوگیری شود . اما همه گفته ها در حد حرف باقی ماند و هیچ کسی کاری نکرد تا مدتی پیش اعلام شد که طی این ده سال آنقدر باد وباران وامواج بر این کشتی باستانی آسیب رسانده اند که بخش هایی از آن فرو ریخت . این کشتی که از هزاران تکه چوب تشکیل شده هنوز هم چشم به راه کسانی است که آن را حفاظت کنند . بر روی آن کار مطالعاتی انجام دهند . از آن برای جاذبه گردشگری استفاده کنند و….
اما بد نیست ببینیم  مردم دنیا برای نگهداری میراث فرهنگیشان چکار می کنند
دانمارکی ها در 1962  ط حفاری های  باستان شناسی موفق به کشف  بقایای تعدادی از کشتی های  وایکینگ ها شدند . آنها برای نگهداری آثار به دست آمده موزه ای را تاسیس کردند و اقدام به مرمت وبازسازی این کشتی ها نمودند  اکنون بیش از 40 سال است که مردم به دیدن این کشتی ها می روند و محققان در این موزه به مطالعه باقیمانده این کشتی های باستانی می پردازند و این موزه تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری شد .
 
 
 
 
یکی دیگر از کشورهایی که  در آن  کشتی های باستانی کشف  شده کشور مصر است . سالیان پیش باستان شناسان در مقبره فرعون های مصر کشتی هایی را به شکل دفن شده یافنتد . این ها کشتی های مراسم تدفین فرعون بودند که همراه فرعون مدفون شده بودند تا بنا به  اعتقاد مصریان بعد اززنده شده او برایش قابل استفاده باشد. اما بیش از 3000 سال درزیر زمین باقی ماندند .
باستان شناسان با دقت زیاد این کشتی هارا ز مقبره فرعون خارج کردند و بعد از مرمت وبازسازی در موزه ای نگهداری  نمودند تا راز در یا نوردی مصریان باستان را دوباره برای مردم امروز باز گو کند
 


 
به هر حال اگر دستگاه ها ی مسئول به طور کامل به وظایف خود،  به هر دلیلی عمل نکردند  وظیفه ما در قبال میراث با ارزش فرهنگی کشور چیست ؟
شما فکر می کنید کار کسی که این چنین  بی خیال روی این سازه فرسوده باستانی ایستاده چقدر قابل توجیه است ؟


 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گالری تصاویر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز