menuordersearch
zohagifts.com

زهرا کیا ,

لگوی سایت
۱۳۹۷/۲/۱۰ دوشنبه
(0)
(0)
زهرا کیا
زهرا کیا
زهرا کیا در سال ۱۲۹۴ شمسی در تهران متولد شد. پدرش هادی کیانوری نوه شیخ فضل‌الله نوری و مادرش عصمت الحاجیه بروجردی بودند. زهرا کیا تحصیلات ابتدائی را در مدرسه ناموس انجام داد که مهمرترین مدرسه دخترانه آن زمان بود و خیلی از کسانی که به آن مدرسه راه یافتند از زنان تحصیل کرده ایران گردیدند. زهرا کیا که از شاگردان برجسته مدرسه ناموس بود به دانشسرای عالی راه یافت و سپس وارد دانشکده ادبیات شد و در سال ۱۳۱۸ در دوره دکتری ادبیات پذیرفته شد و با پرویز خانلری همدرس بود. زهرا کیا از نخستین بانوانی است که در داخل کشور درجه دکتری ادبیات گرفت و رساله دکتری خود را تحت عنوان «سبک ادبی کتاب‌های تاریخی ایران» زیر نظر ملک‌الشعرای بهار به اتمام رسانید که با درجه خوب از تصویب گذرانیده و سپس به تدریس در مدارس کشور پرداخت ؛ و دبیر ادبیات دبیرستان نوربخش شد که از مهم‌ترین مدارس دخترانه کشور بود. دکتر زهرا خانلری با گذرانیدن امتحان دانشیاری به تدریس در دانشگاه پرداخت و به مقام استادی دانشگاه رسید و سالیان دراز در دانشگاه تدریس می‌کرد.پرویز خانلری در سال ۱۳۲۰ هنگامی که در دانشکده ادبیات به تحصیل پرداخته بود با زهرا کیا از خانواده‌های سرشناس نور مازندران آشنا شد و این آشنایی به ازدواج رسید. خانلری در این باره چنین نوشته‌است : "ضمن تحصیل در دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی با دختری که هم درسم بود آشنا شدم که او را آراسته به صفاتی دیدم که من می‌خواستم و می‌پسندیدم و ارتباط ما به همسری کشید. همسرم در طی زندگی از هر جهت یار و غمخوار من بود، چنانکه اکنون نیز هست. او هم مانند من با کتاب سر و کار داشت و نویسنده بود و چند کتاب مهم ادبی تالیف کرده‌است. اگر آسایشی در طی عمر داشته‌ام مدیون مهربانی‌های اوست. او بود که مرا به تالیف بعضی از آثارم وا داشت و همه عمر شکرگزار او هستم".
زهرا خانلری از پیشگامان فعالیت‌های زنان در ایران بود و طی نوشته‌ها و گفته‌های خود چنین یادآور شده‌است : "فکر ترقی و تساوی زن و مرد باید در تمام شئون اجتماعی و سیاسی و حقوقی واقتصادی عادی جاری این کشور باشد" . "زن ایرانی بهیچوجه کم استعداد تر از زنان دیگر کشورها نیست. تنها علت عقب ماندگی اش، عقب ماندگی اجتماع و استبداد حکومت است. زیرا زن ایرانی از عهده هر کاری بر می‌آید".
وی در روز ۶ اسفند ۱۳۶۹ شش ماه پس از درگذشت همسرش پرویز خانلری از دنیا رفت.
تالیفات
زهرا خانلری از نویسندگان مجله سخن بود و مقالات خود را با نام مستعار (ژاله رهبر) می‌نوشت. بعضی از آثار دکتر زهرا خانلری هنوز به چاپ نرسیده‌است. تالیفات دکتر زهرا خانلری چنین است:
داستان پروین و پرویز (۱۳۱۲) - داستان ژاله یا رهبر دوشیزگان (۱۳۱۵)- نمونه غزل (از مجموعه شاهکار ادبیات فارسی)
روش تدریس (دو جلد)-کتاب فارسی پنجم دبستان با همکاری لیلی آهی- فارسی و دستور - فارسی اول دبیرستان
فرهنگ ادبیات جهان (دو جلد) - بحث تحقیقی درباره فعل در تاریخ بیهقی - تاریخ و تاریخ نویسی در ایران
چهار داستان حماسی از شاهنامه فردوسی. - راهنمای ادبیات فارسی - داستان‌های دل انگیز ادبیات فارسی
برگزیده قابوس نامه - داستان حسنک وزیر(از تاریخ بیهقی) - افسانه سیمرغ (برای کودکان ار منطق الطیر عطار)
ترجمه‌ها
بیست داستان- سه اندیشه دخترک گوژپشت - خانه افسون زده -انتقام سگ - روسری سیاه-شب عروسی-کدامیک است-دود
زن مرده و زن زنده-سکته ناقص-گل سرخ-سرگرمی-چائولا ماه را کشف کرد-نمازخانه کوچک
پاسخ-بیچاره آن مرحوم-لباس نو-رنج‌های جوانی ورتر-آقای رئیس جمهور-پاپ سبز
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گالری تصاویر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز