menuordersearch
zohagifts.com

آموزش نصب ویندوز ایکس پی ,

لگوی سایت
۱۳۹۷/۲/۵ چهارشنبه
(0)
(0)
آموزش نصب ویندوز ایکس پی
آموزش نصب ویندوز ایکس پی
فصل اول :
آشنايي کلي با مکان کارآموزي
 • چکیده
 • مقدمه
 • شرح کلی فعالیت هایی که در شرکت انجام می گیرد
 • فعالیت های انجام شده ( خلاصه اي از فعالیت های واگذار شده به دانشجو جهت کارآموزی )
 چکیده
فعاليت اصلي شرکت عبارت است از ارائه خدمات کامپيوتري، مشاوره، طراحي، فروش، سخت افزار، نرم افزار، بانک تخصصي  cd، مکانيزاسيون، تحليل طراحي ساخت و پياده سازي سامانه هاي کاربردي نرم افزاري و سخت افزاري و ارائه آموزش هاي مرتبط. شرکت قادر به انجام ساير فعاليت هاي سرمايه گذاري، فني و بازرگاني می باشد و همچنین کارهایی مانند : عیب یابی سیستم  ، ارتقاء سیستم  ، نصب ویندوز های گوناگون ، نصب برنامه های راه انداز ، نصب تمامی برنامه های کاربردی ، تعمیر برخی قطعات سیستم و تایپ از جمله فعالیت های کانون کامپيوتر ؟... می باشد.
مقدمه
اینجانب فاطمه مهدوي شيرازي از تاریخ .. / .. / 91 از دانشگاه پيام نور بابل در کانون کامپیوتر... به عنوان یک کارآموز فعالیت خود را آغاز کردم و نحوه عملکرد کارآموز در کامپیوتر... با توجه به کار هایی که در آن صورت می پذیرد کاملا با رشته من هم خوانی دارد و به دانش و تجربه من خواهد افزود و فعالیت هایی مانند نصب ویندوز xp – ثبت اطلاعات در کامپیوتر و غیره ... . به کارآموز واگذار شده بود. برنامه های کاربردی و غیره از تجربه های اندوخته شده کارآموز محسوب می شود. دستاوردهای کارآموز در مدت 220 ساعت در کامپیوتر... حاصل گرديد.
با تشکر از استاد کار آموز و سرپرست کار آموزی که این زحمات را متحمل شدند تا چیزی به اندوخته های علمی من افزوده شود .
شرح کلی فعالیت هایی که در شرکت انجام می گیرد
1- نصب ویندوز های seven 7 , windos xp ,vesta
2- تایپ
3- طراحی وب سایت برای متقاضیان
4- اسمبل سیستم که فروخته می شد.
5- عیب یابی سیستم
6- نصب برنامه های کاربردی
7- تعمیر مادر برد و دیگر قطعات کامپیوتری
8- آموزش هنر جو و صادر کردن تائيديه مهارت
9- فروش کلیه قطعات کامپیوتری
1- فعالیت های انجام شده ( خلاصه اي از فعالیت های واگذار شده به دانشجو جهت کارآموزی )
نصب ویندوز xp بر روی سیتم ، نصب نرم افزار آفیس و فشرده سازی ، نصب نرم افزار مدیریت اینترنت ، نصب نرم افزار هاي کار با تصاوير ، تایپ نامه های اداری در محیط word  و پرینت گرفتن از تایپ نامه های اداری ، نصب فونت فارسی ، از بین بردن ویروس ها در کامپیوتر و بروزرسانی ویروس کش ، تشکیل نمودار سازمانی در محیط excel ، ارسال و دریافت ایمیل ، نصب نرم افزار های رایت (nero)، کپی فایل از cd به کامپیوتر، پشتیبان گیری از کلیه اطلاعات موجود به صورت منظم
آشنایی با شبکه و انواع سرویس های آن - انواع روش های دسترسی به خط انتقال اطلاعات در شبکه - مبارزه با ویروس ها و مخرب ها در یک شبکه کامپیوتری -  فعالیت های صورت گرفته در زمینه نرم افزارOffice2007 - سازماندهی فایل ها و پرونده ها در سازمان - کمک به راه اندازي سرور هاي شرکت در پروژه هاي محول شده به شرکت
 
فصل دوم :
فعاليت هاي انجام شده کارآموز در شرکت
 • آموزش نصب ویندوز ایکس پی 
 • نصب آنتی ویروس NOD 32
 • نصب فتوشاپ Photoshop
 • آپدیت آنتی ویروس به صورت آفلاین ( بدون نیازبه اینترنت )
 • آشنايي با محيط واژه پرداز word و ابعاد نامه هاي اداري
 • نحوه تهيه نامه اداري
 • کار باExcel
 • قواعد حاکم بر جستجو
 • چگونگي ايجاد يک وبلاگ شخصي در persianblog.com
 • نکاتي در هنگام پرکردن وبلاگ
 آموزش نصب ویندوز ایکس پی 
ابتدا باید یک cd ویندوزxp داشته باشیم . دقت کنیم که این cd باید bootable باشد. اگر می خواهیم که ویندوز فعلی را تبدیل به ویندوز xp کنیم یا update کنیم نیازی به cd بوت نداریم. cd ویندوز را درون cd rom گذاشته و ویندوز اتوماتیک auto run خواهد شد.دقت کنیم که اگر بخواهیم ویندوز فعلی خودمان را که مثلا ۹۸ یاme یا۲۰۰۰ می باشد را update کنیم اطلاعات ما مثلا my document و برنامه های نصب شده ما حفظ خواهد شد. ولی اگر ویندوز ایراد دارد، بهتر است آن را از اول فرمت و نصب کنیم. بعد از این که cd ویندوز را گذاشتیم، خود به خود مرحله نصب ویندوز شروع خواهد شد . روی گزینه install windows xp کلیک مي کنيم.
در قسمت بعد پرسیده میشود که میخواهید یک ویندوز جدید نصب کنید یا ویندوز فعلی را update کنید در صورتی که ویندوز فعلی ایرادی ندارد و می خواهیم آن را تبدیل به xp کنیم این مرحله را رد مي کنیم و دست نمي زنیم زیرا به طور خودکار upgrade recommandedانتخاب شده است. ولی چنانچه قصد داریم ویندوز جدیدی در درایوی دیگر نصب کنیم باید new instalation را انتخاب کنیم.در این صورت بعد از نصب کامل ویندوز xp هنگامی که سیستم را روشن می کنیم دو منو ظاهر شده و پرسیده خواهد شد که می خواهید وارد کدام ویندوز شوید.بدین ترتیب ما ۲ ویندوز خواهیم داشت.
در مرحله بعد باید سریال ویندوز را وارد کنیم این سریال احتمالا در پشت کیس cd یا درون خود cd داخل فایلی به نام serial یا cd key یا readme نوشته شده.
در قسمت بعد روی دکمه advanced option کلیک کرده و در پنجره جدید گزینه دوم را تیک بزنیم.این برای این است که ما درایوی را که ویندوز در آن ریخته شود را انتخاب کنیم. همچنین جهت تسریع کار می توانیم گزینه اول را تیک بزنیم تا تمامی فایلهای ویندوز روی هارد ریخته شده و از آن جا نصب شوند. بر روی ok کلیک مي کنیم. در قسمت پایین می توانیم زبان خود را انتخاب کنیم آن را farsi انتخاب کنید تا ابزار فارسی نصب شوند. (اگر تصمیم داریم از فارسی سازی مثلAnzan۲ استفاده کنیم این قسمت را دست نزنیم).حال بر روی next کلیک کنید.
در این مرحله سوال می شود میخواهید نصب ویندوز را از اینترنت به روز کنید؟ چنانچه مایل باشیم می توانیم گزینه بالا را انتخاب کرده و next را بزنیم در این صورت آخرین update ها از اینترنت دانلود خواهد شد ولی با انتخاب گزینه پایینی بدون update وارد مرحله بعد می شویم، به هر حال بعد از رد کردن این قسمت فایلهای ضروری اتوماتیک کپی یا دانلود خواهند شد و سیستم restart خواهد شد.
منتظر مي مانیم تا ویندوز مراحل نصب را طی کند بعد از این که به متنی که حاوی توضیحات مایکروسافت و نوعی قرارداد با ما میباشد رسیدیم روی F۸ کلیک کرده تا تائید شود.
در قسمت بعد چنانچه ما قبلا ویندوزی داشته باشیم از ما پرسيده خواهد شد که می خواهید روی همان ویندوز نصب شود یا انتخاب با شما باشد. با زدن دکمه R میتوانیم روی همان ویندوز نصب کنیم و با زدن دکمهEsc انتخاب درایو ظاهر خواهد شد، پیشنهاد من Esc می باشد.
اگر Esc را زده باشیم این قسمت یعنی قسمت انتخاب درایو ظاهر می شود. می توانیم درایو مورد نظر را انتخاب کنیم همچنین با زدن دکمه D می توانیم درایو را پاک کنیم تا بعدا تبدیل به درایو جدید یا تبدیل به دو یا چند درایو کنیم. سپس بايد D را بزنیم دوباره دکمه L رابزنیم حال درایو پاک شده، می توانیم درایو پاک شده را انتخاب و با زدن دکمهC آن را دوباره بسازیم، وقتی آن را می سازیم می توانیم حجم آن را تعيين کنیم، مثلا اگر می خواهیم درایو را تبدیل به دو درایو کنیم باید حجم فعلی را تبدیل به ۲ کرده و Enter کنیم.حال دو درایو جدید خواهیم داشت، البته برای عوض کردن یا تقسیم حجم درایو می توانیم از Partition Magic هم استفاده کنیم، به هر حال با انتخاب درایو مورد نظر خود می توانیم وارد قسمت بعد شویم.
در اینجا می توانیم انتخاب کنیم که فرمت درایو ما چه باشد FAT یا NTFS.بهتر است گزینه هایی که جلوی آن کلمه Quick نوشته شده را انتخاب نکنیم زیرا فرمت کامل مناسب تر است. بعد از این که مراحل را رد کردیم ویندوز فرمت انتخابی ما را آغاز کرده و سپس فایل های مورد نیاز را کپی می کند. سپس سیستم restart خواهد شد.
بعد از شروع مجدد سیستم، منتظر مي مانیم تا مراحل نصب اتوماتیک پیش برود تا اینکه ما با پنجره ای مواجه خواهیم شد، در اینجا زبان خود را انتخاب می کنیم، چنانچه در قسمت چهارم ما فارسی را انتخاب کرده باشيم این قسمت را دست نمي زنيم . فقط در قسمت details عربی را remove مي کنيم (البته این کار بستگی به نوع کیبورد ما دارد ولی در اکثر کیبوردها با این کار چند ایراد جزئی بر طرف خواهد شد به هر حال فارسی سازی ویندوز xp کامل نیست و ایراداتی در حروف ی پ ژ گ احتمالا خواهیم داشت برای فارسی کردن ویندوز می توانیم از یک فارسی ساز استفاده کنیم) روي دکمه ok زده و next مي کنيم.
از این جا به بعد برای هر دو حالت نصب از روی ویندوز و نصب از boot مشترک میباشد. در این جا نام خود و نام کمپانی یا شرکت یا هرچه دوست داریم، مثلا home
در اینجا نام کامپیوتر خود را می نویسیم که نامی به عنوان پیش فرض نوشته می شود، در قسمت پایین می توانیم پسورد مدیریت کامپیوتر را وارد کنیم به این ترتیب کسی نمی تواند به جای ما وارد شود زیرا ما مدیریت کامپیوتر را در اختيار داريم و می توانیم حتی برای کاربران دیگر هم قواعدی خاص تعيين کنیم .
قسمت بعد برای تنظیمات اتصال به اینترنت است.روی منوی پایین روی اول زده و ایران را انتخاب مي کنیم.در قسمت What Area Code استان را میزنیم مثلا برای تهران ۰۲۱ در قسمت dial nomber چیزی نمي نويسيم و در پایین هم نوع ارتباط تلفنی خودمان یا پالس را انتخاب مي کنيم و next مي زنيم.
در اینجا ساعت محلی را انتخاب می کنیم، جلوی time zone اگر در ایران هستیم GMT+۰۳:۳۰ Tehranرا انتخاب مي کنیم و بر روی next کلیک می کنیم نصب ويندوز را ادامه داده و سرانجام به پایان می رسانيم و سیستم restart خواهد شد.
بعد از شروع مجدد ویندوز از ما سوالاتی خواهد شد ما تمام گزینه هایی که از ما می خواهد ویندوز را توسط اینترنت رجیستر کنیم را کنسل کنیم (باید گزینه های پایین را انتخاب کنیم) زیرا هنوز معلوم نیست مودم ما به درستی کار می کند یا نه ؟
سپس در آخر از ما خواسته می شود ۵ user معرفی کنید که ما برای اولی نام خود را وارد کرده و finish را مي زنيم حال ما وارد ویندوز جدید شده ایم.
نصب آنتی ویروس NOD 32
 -1  روی فایل با نام Antivirus  دابل کلیک مي کنيم تا اجرا شود .
 Next -2 مي زنيم .
 -3 گزینه I accept … را تیک مي زنيم و  Next را کليک مي کنيم.
-4  گزینه Typical را انتخاب مي کنيم و Next را کليک مي کنيم.
-5  تیک I agree to … را مي زنيم و Next را کليک مي کنيم.
-6 از لیست گزینه ی disable detection…  راانتخاب مي کنيم  و Next را کليک مي کنيم.
Install -7 را مي زنيم.
-8 آخر نصب هم Finish را مي زنيم.
آپدیت آنتی ویروس به صورت آفلاین ( بدون نیازبه اینترنت )
درصورتی که اینترنت پرسرعت دراختیار نداریم یا اصلا دسترسی نداریم، به این روش می توانیم آپدیت های آنتی ویروس را کپی کنيم .
روش۱:
 قبل از انجام هر کار نسخه نوع نمایش را در صفحه اصلی نرم افزار از Standard Mode به Advanced Mode تغییر مي دهيم .
1– بر روی آیکون آنتی ویروس NOD32 در کنار ساعت دسکتاپ راست کلیک کرده و بر روی گزینه Advanced Setup کلیک مي کنيم تا قسمت تنظیمات آن باز شود .
۲ – از منوی سمت چپ روی گزینه Update کلیک مي نماييم تا بخش تنظیمات به روز رسانی باز شود و پس از آن در قسمت Update Server روی Edit کلیک مي کنيم .
۳ – حال در پنجره Update server list می بایست آدرس محلی که فایل های به روز رسانی را پس از دانلود در آن جا از حالت فشرده خارج کرده ایم، کپی مي کنيم .
پس از این که آدرس مورد نظر را در قسمت گفته شده کپی کردیم بر روی گزینه Add کلیک مي کنيم تا آدرس ما در قسمت پایینی آن وارد شود سپس بر روی گزینه OK کلیک کنید.
۴ – اکنون دوباره بر روی آیکون NOD32 در کنار ساعت دسکتاپ راست کلیک کرده و این بار بر روی گزینه Update کلیک مي کنيم تا آنتی ویروس ما به روز شود .
روش۲
1- کامپیوتر خود را روشن مي کنيم.
2-پشت سر هم دکمهf8    را مي زنيم.
3-صفحه (Menu) میايد.
4-روی گزینه safe mode مي رويم  Enter را مي زنيم.
-5 بقیه پیغامها  را هم تایید مي کنيم تا ویندوز بالا بیاید.
-6 درکنار فایل های نصبی به پوشه Updates مي رويم و همه فایل های داخلش را در مسیر زیر و در داخل آخرین پوشه کپی مي کنيم.
C:\Program Files\ESET\ESET NOD32 Antivirus\
-7 کامپیوتر را  Restart مي کنيم .
نکات مهم :
حتماً قبل از اتصال به اینترنت یک نسخه جدید از آنتی ویروس ها را بر روی سیستم خود نصب کنید و پس از اتصال به اینترنت و در فواصل کوتاه مدت آن را بروز رسانی کنید. برای جلوگیری از ورود ویروس ها و برنامه های مخرب همانند کرم بلستر قبل از اتصال به اینترنت باید آخرین نسخه های Patch مربوط به ویندوز راکه در بازار وجود دارد بر روی سیستم تان نصب کنید .
نصب فتوشاپ  Photoshop 
بعد از نصب اولیه فایلها بر روی هارد ما برنامه نصب شروع به کار می کند. صفحه شروع نصب ظاهر شود و بعد گزینه I want to Install and use Adobe Photoshop CS4 on a trial basis را انتخاب مي کنيم و بر روی گزینه Next کلیک مي کنيم در این پنجره گزینه Accept را کلیک مي کنيم تا به صفحه بعد برویم در این قسمت Easy Install را انتخاب مي کنيم و بر روی Install کلیک مي کنيم منتظر مي مانيم تا نصب برنامه آغاز شود، منتظر مي مانيم تا نصب به پایان برسد، بعد از نصب، گزینه اول را انتخاب مي کنيم و کلید Next را مي زنيم و روی  Register Later کلیک مي کنيم .
آشنايي با محيط واژه پرداز word و ابعاد نامه هاي اداري
تفاوت مکاتبات اداري در اندازه کاغذ، فرم و شکل نوشتن آن مي باشد .
کاغذهاي A3 :
بدون سرلوحه است و براي تهيه جدول ، نمودار و نقشه مورد استفاده قرار مي گيرد.
- کاغذ هاي A4 :
مخصوص نامه هايي که از 5 سطر صفحه A4 بيشتر باشد ( براي گزارش هم از اين کاغذ استفاده مي شود ).
- کاغذ A5 :
مخصوص نامه هايي که از 5 سطر صفحه A4 کمتر باشد .
- کاغذ A6 :
بدون سرلوحه است و براي نامه نگاري بين کارمندان مورد استفاده قرار مي گيرد و فقط در طرف چپ و بالاي
کاغذ کلمه (يادداشت ) چاپ ميشود.
طبق اين دستورالعمل اندازه نامه هاي اداري بر دو نوع است :
- نامه هاي بزرگ A4 :
به ابعاد 297 × 210 ميليمتر ، مطالبي که از 5 سطر بيشتر باشد روي اين کاغذ ماشين ميشود.
- نامه هاي کوچک A5 :
به ابعاد 148 × 210 ميليمتر ، مطالبي که از 5 سطر کمتر باشد روي اين کاغذ ماشين ميشود.
نحوه تهيه نامه اداري
هر نامه اداري داراي پنج جزء بشرح زير مي باشد :
1-سرلوحه
2-عنوان گيرنده ، فرستنده ، موضوع نامه
3-متن نامه
4-مشخصات امضاء کننده نامه
5-گيرندگان رونوشت
اينک بشرح هر يک از اجزاء بالا مي پردازم :
1- سرلوحه :
-آرم جمهوري اسلامي ايران سمت راست يا بالاي نامه .
-نام سازمان اصلي زير آرم و نام واحد يا اداره
وابسته زير نام اصلي .
-تاريخ در سمت چپ
-شماره در سمت چپ
-پيوست در سمت چپ

2- عنوان گيرنده ، فرستنده ، موضوع نامه :
الف : عنوان گيرنده
عنوان گيرنده که با کلمه ( به ) در نامه مشخص ميشود عبارت است از :
نام شخص يا موسسه اي که نامه براي او فرستاده ميشود.
ب : عنوان فرستنده
عنوان فرستنده که با کلمه ( از) در نامه مشخص ميشود عبارت است از :
نام شخص ، موسسه ، سازمان و يا واحد سازماني که نامه از طرف آن نوشته ميشود.
ج : موضوع نامه
موضوع نامه عبارت است از عبارت کوتاه و گويايي که مبين محتواي نامه باشد. (يعني متن نامه درباره چه موضوعي مي باشد ).
پاورقی
پاورقي (Footnote)
- جستجو (Find)
- جايگزيني (Replace)
- برو به (Go to)
- استفاده از خطاياب
- پاورقي (Footnote) :
براي درج پاورقي بايد از منوي insert زير منوي Footnote را انتخاب کنيم. با انتخاب اين منو پنجره اي ظاهر مي گردد.


 
کار باExcel
Excel يک برنامه صفحه گسترده مي باشد که مي توان در آن فرمول نويسي و تشکيل چارت يا همان نمودار و رسم جداول مورد نياز را انجام داد.
يک صفحه گسترده اکسل تشکيل شده است از سه تا sheet  که مي توان در هر کدام از آنها جدول و نمودار يا چيز ديگري داشت.
ساختن نمودار درExcel 2007 : براي اين کار ابتدا در يکي از اين sheet ها جدول خود را مي سازيم .
سپس از منوي insert گزينه Chart را کليک می کنیم، از قسمت Standard Type نوع و شکل نمودار را
مشخص کرده وسپس گزينه Next را کليک کرده و سپس پنجره اي مطابق شکل پايين براي ما ظاهر مي شود. در قسمت Data Range محدوده خانه ها را جهت کشيدن نمودار مشخص کرده و در قسمت Series نوع
 سطري يا ستوني رامشخص کرده و سپس گزينه Next را کليک کرده و پنجره ديگري باز مي شود ودر آنجا
نام نمودار و ارزش خانه ها و ..... را مشخص کرده و باز هم گزينه Next را انتخاب کرده و در آخر گزينه
Finish را برگزيده و نمودار ما ساخته مي شود.
جستجو در اينترنت دو صورت دارد:
1- بر اساس کلمات کليدي
2- جستجو از طريق category
قواعد حاکم بر جستجو :
AND
IRAN and Industry صفحاتي که مربوط به يک کدام يا هر دو باشد مي يابد. گيومه “ “ در ابتدا و انتهاي
کلمه براي جستجو دقيق استفاده مي شود.
استفاده از پرانتز : جستجوي ما را واحد ميکند
IRAN+INDUSTRY- not Isfahan در مورد صنعت ايران صفحاتي را جستجو مي کند که Isfahan در آنها نيست .
نکته :
(به جاي and ميتوان از + و به جاي NOT ميتوان از – نيز استفاده کرد.)
Case : اغلب موتورهاي جستجو به بزرگي و کوچکي حروف حساس هستند.
Match Case : جستجوي گسترده در اينترنت روش مناسب جهت گسترده کردن جستجو در اينترنت از
Match Case مي باشد.
چگونگي ايجاد يک وبلاگ شخصي در persianblog.com
وبلاگ محيطي است که به ما امکان انتشار ايده ها ، افکار و ديدگاههاي خود همانند يک روزنامه نگار را مي دهد
بعد از وارد شدن به سايت مورد نظر از منوي دست راست صفحه گزينه ي عضويت در سايت را انتخاب کرده
سپس فرمي به فارسي برايمان ظاهر مي شود لازم به ذکر است که فقط مواردي که در کنار آن * وجود دارند
پرکردن آن اجباري است .
نکاتي در هنگام پرکردن وبلاگ :
1- تمامي فيلدهايي که داراي علامت * هستند بايد با دقت پر شوند .
2- با فشردن همزمان کليدهاي Shift + Alt مي توانيم زبان را به فارسي و يا انگليسي تبديل کنيم . بايد توجه
کرد زبان فارسي سايت مستقل از نوع سيستم عامل است .
3- شناسه ي کاربري مي تواند ترکيبي از حروف و اعداد باشد .
4- استفاده از حروف فارسي در شناسه کاربري مجاز نمي باشد .
5- عنوان وبلاگ معرف شخصيت شماست ، جمله اي مناسب انتخاب کنيم .
6- کلمه ي عبور نسبت به حروف کوچک و بزرگ حساس مي باشد هنگام وارد نمودن آن به کليد Space دقت کنيم .
بعد از ايجاد وبلاگ براي ورود به آن مي توانيم گزينه ي ورود به سايت را انتخاب کرده و با دادن شناسه کاربري
و کلمه ي عبور وارد محيط وبلاگ خود شويم . پس از آن محلي شبيه به محيط Word برايمان ايجاد مي شود
براي وارد کردن عکس از منوي بالا گزينه ي insert image را بايد انتخاب کرد در قسمت URL address
عکس مورد نظر را وارد مي کنيم . در قسمت متن توضيحي ، متني را که مي خواهيم با بودن ماوس بر روي
عکس آن متن ظاهر شود را قرار داده و در قسمت ابعاد عکس، سايز را تنظيم مي کنيم .
مي توانيم قالبهاي ديگري به جز قالبهاي مربوط به سايت persianblog از سايتهاي ديگر انتخاب کنيم . روش
استفاده از آنها اين است که Source قالب مذکور را در Front page کپي کرده و گزينه ي مفروض خود را
وارد کنيم و سپس در قسمت ويرايش قالب کل قالب persianblog را حذف کرده و Source قالب خود را از
FrontPage به آن Copy کنيم.
 
 
 
 
 
 
 
 
فصل سوم :
فعاليت هاي انجام شده کارآموز در موضوع شبکه و ADSL
 
 • اصطلاحات کاربردیشبکه
 • امنیت شبکه
 • مقابله با ویروس ها در شبکه کامپیوترها
 • ADSL چیست؟
 • مزایای استفاده از سرویس ADSL
 • نکاتی در مورد مودم های  ADSL
 
 
 
 
 
 
اصطلاحات کاربردیشبکه
LAN  ها داده هایشان را پیش از ارسال، به واحد های کوچک و مجزایی به نام بسته –Packet تبدیل می
کنند. فناوری مشابهی نیز وجود دارد که تبادل سلولی نامیده می شود ( Cel switching ) و تفاوت آن با
تبادل بسته ای فقط در این است که سلول ها اندازه ثابتی دارند و متحدالشکل هستند در حالی که اندازه بسته ها متغیر است .
● کنترل دستیابی به رسانه  ( MAC )  Media Access Control
برای مدیریت دستیابی هر سیستم به شبکه و جلوگیری از تداخل داده ، مکانیزم خاصی بنام MAC اعمال می
شود که بخش اساسی همه پروتکل های هر شبکه LAN است. دو مکانیزم MAC رایج عبارتند از :
 CSMA / CD که در شبکه های LAN اترنت استفاده می شود و Token Passing که توسط 
 Token Ring و FDDI بکار می رود.
● آدرس دهی
▪ آدرس دهی در یک شبکه از دو طریق صورت می گیرد. هر کارت شبکه (NIC) که روی هر سیستم
  LAN نصب شده آدرسی دارد که در کارخانه بصورت سخت افزاری در آن حک شده و آدرس  MAC  یا
آدرس سخت افزاری نامیده می شود و موجب شناسایی منحصر بفرد کارت در بین بقیه کارت ها میشود. علاوه
 بر آدرس MAC هر سیستم یک آدرسIP  منحصر بفرد دارد که به آن اختصاص داده می شود.
▪ رابط شبکه – Network Interface
در واقع یک کارت رابط شبکه NICاست که وظیفه آن فرستادن داده ها به LAN و دریافت داده ها از
 LAN است.این کارت ها عموما دارای سه نوع درگاه AUI و RJ-۴۵ و BNC هستند، کارت های شبکه ای
 که بصورت Onboard ارائه می شوند عمدتا تنها درگاه RJ-۴۵ دارند.
▪ هاب- HUB
محل اتصال سیم های کارت شبکه (NIC) است و امروزه در بیشتر شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرد ،
  هرچند کاربرد آن اختیاری است و می توان با استفاده از کابل هم محور کامپیوتر ها را بصورت زنجیر به
یکدیگر متصل نمود. هاب ها معمولا دارای ۲ تا ۴۸ درگاه می باشند. بیشتر این درگاه ها امکان اتصال کابل های
جفت تابیده را می دهند ، یعنی از نوع RJ-۴۵ هستند ، هر چند برخی هاب ها یک یا چند درگاه از نوع
 AUI یا BNC  نیز دارند. معمولا در یک هاب هر درگاه دارای یک LED-چراغ چشمک زن- است که
وضعیت کاری آن درگاه را نشان می دهد. اکثر هاب ها دکمه ای بنام Uplink دارند که یکی از پورت ها را از
حالت اتصال عادی به اتصال متقاطع تبدیل کرده تا از طریق یک کابل امکان اتصال به یک هاب دیگر برقرار شود.
▪ تکرار کننده – Repeater
با تقویت سیگنال مسیر LAN را افزایش میدهد ، اما موجب ارتباط کاری دو شبکه نمی شود .
▪ پل – Bridge
مانند تکرار کننده عمل تقویت را انجام می دهد. بسته هایی که به یک طرف پل وارد می شوند تنها در صورتی
 به طرف دیگر انتشار می یابند که آدرس مقصد آنها در طرف دیگر پل قرار دارند.
▪ سویچ – Switch
سویچ مانند هاب یک تکرار کننده چند درگاهی است ، اما بجای آنکه صرفا بصورت الکتریکی عمل کند، آدرس  
مقصد هر بسته ورودی را می خواند و آن بسته را فقط از درگاهی بیرون می فرستد که کابل مقصد به آن متصل
است. - سویچ کارایی شبکه را افزایش می دهد. - به یک هاب امکان می دهد با سرعتی نظیر ۱۰Mbps و به
هاب دیگر امکان می دهد با سرعت ۱۰۰Mbps  کارکنند. - این فعالیت ها را گاهی پل سازی نیز می گویند و
بدین علت سویچ گاهی پل نیز نامیده می شود.
▪ مسیر یاب –Router
وسیله ای است که دو LAN، حتی با توپولوژی مختلف را به هم وصل می کند. مسیر یاب ها پیامها را در میان
 زیر شبکه های یک شبکه کامپیوتری مسیر یابی می کنند. مثلا Router را میتوان به LAN شرکتی که
دارای یک Web Server  است متصل نمود، Router مزبور نیز با یک خط به اینترنت وصل می شود .
امنیت شبکه
امنیت در یک شبکه بسیار مهم می باشد به طور کلی معنا و مفهوم امنیت شبکه جلوگیری از دسترسی کاربران غیر مجاز به شبکه بوده است در ایجاد امنیت شبکه برای هر یک از کاربران حقوق معینی در نظر گرفته می شود و کاربر هنگام اتصال به شبکه باید نام و گذرواژه خود را وارد کند سرور معتبر بودن ترکیب این نام و گذرواژه را کنترل می کند سپس با استفاده از آن و با توجه به بانک اطلاعاتی مجوزهای دسترسی کاربران که روی سرور موجود است دسترسی کاربر مورد نظر را به منابع اشتراکی قبول و یا رد می کند، در محیط شبکه باید این اطمینان وجود داشته باشد که داده های حساس و مهم محفوظ باقی می ماند و فقط کاربران مجاز می توانند به آن ها دسترسی داشته باشند این کار نه تنها برای امنیت اطلاعات حساس بلکه برای حفاظت از عملیات شبکه نیز اهمیت دارد هر شبکه باید در برابر خسارات عمدی و یا غیر عمدی محفوظ نگه داشته شود
علل عمده ای که می توانست امنیت شبکه را تهدید کند:
• دسترسی غیر مجاز کاربران به اطلاعات شبکه و دستکاری اطلاعات
•سوء استفاده الکترونیکی
•سرقت رفتن اطلاعات محرمانه شبکه
•وارد شدن خسارات عمدی و یا غیر عمدی به اطلاعات شبکه
مدیر شبکه با پیاده سازی این امنیت های شبکه ای و دادن مجوز به کاربران برای ورود به شبکه تضمین می کند تا شبکه در برابر تهدیدات امنیتی همچنان محفوظ و ایمن باقی بماند در ضمن به این مساله نیز بایستی دقت داشت که برقراری امنیت و ایمنی اطلاعاتی برای تمامی سازمان ها یکسان نیست و سازمان های بزرگ همراه با سیستم های زیاد نیاز بیشتری به محافظت دارد تا یک سازمان کوچک با امکانات کمتر
مقابله با ویروس ها در شبکه کامپیوترها :
ویروس های مخرب و خطرناک روز به روز رایج تر می شوند به همین دلیل باید در روال های امنیتی شبکه به حساب آید با توجه به این که هیچ برنامه ویروس یابی نمی تواند تمامی ویروس ها را از بین ببرد ولی این برنامه ها میتوانند حد اقل کارهای زیر را انجام دهند :
• جلوگیری از فعالیت های ویروس های خطرناک و مخرب
• از بین بردن اکثریت ویروس های موجود در یک سیستم
• اصلاح خرابی ها و آسیب های وارد شده توسط ویروس ها
• مقابله با ویروس ها به محض شروع فعالیت آن ها
جلوگیری از دسترسی های غیر مجاز در سازمان ها و سازمان های دیگر می تواند بهترین راه برای مقابله با ویروس باشد و چون جلوگیری، کلید حل این مشکل است مدیر سازمان یا سازمان های دیگر باید اطمینان داشته باشد که تمامی اقدامات امنیتی لازم صورت گرفته باشد .
ADSL چیست؟
ADSL ، یکی از خانواده های Digital Subscriber Line ( DSL ) یا همان خطوط دیجیتال استیجاری
است. تکنولوژی DSL تکنولوژی انتقال پرسرعت داده است که جهت دسترسی به اینترنت و همین طور پخش
ویدئویی مطرح گردید. برای راه اندازی یک سیستم DSL سیستم های سخت افزاری ویژه (DSLAM ) باید
 در پست های مراکز مخابراتی نصب گردند.
خانواده DSL معمولا به صورت xDSL نامگذاری می شوند. این خطوط از تمامی پهنای موجود در خطوط
مسی دوطرفه استفاده می کنند تا بالاترین سرعت ممکن در ثانیه را بر خلاف خطوط معمول ارائه دهند.
ADSL  از راه تقسیم خط تلفن به دو دامنه فرکانسی کار خود را انجام می دهد. فرکانس های زیر  4KHZ
  برای ارسال صدا کنار گذاشته می شود؛ و فرکانس های بالای آن نیز برای انتقال اطلاعات به کار می روند. از
 این طریق استفاده همزمان از اینترنت و تلفن میسر می شود. با استفاده از تکنولوژی
 Asymmetric Digital Subscriber Line - ADSL (خط دیجیتال غیرمتقارن مشترک) می توان از
خطوط معمولی تلفن موجود بطور همزمان برای انتقال داده نیز استفاده نمود. با این تمهید نه تنها خط تلفن یا
فکس به طور عادی به کار خود ادامه می دهد، بلکه انتقال داده با سرعت بالا نیز امکان پذیر می شود. تنها
تجهیزات مورد نیاز در محل مشترک یک دستگاه مودم ADSL Modem و یک دستگاه تفکیک کننده
 Splitter است. در حال حاضر تکنولوژی ADSL امکان دریافت داده با سرعت تا حد   8Mbps  و ارسال تا
حد 1Mbps  را فراهم می آورد.
اسپلیتر چیست؟
اسپلیتر ابزاری است برای جدا کردن voice و data از یکدیگر. از نظر فیزیکی قطعه ای است کوچک با یک  
ورودی برای خط تلفن و دو خروجی برای گوشی تلفن و مودم ADSL. برای جلوگیری از اختلال در دو
سرویس (اینترنت و تلفن) نباید دستگاه های جانبی (تلفن، فکس و...) به صورت مستقیم روی خط تلفن قرار
گیرند (این بدان معناست که برای استفاده از هر دستگاهی که قرار است به صورت مستقیم بر روی خط وصل
باشد، یک اسپلیتر نیاز است). اسپلیتر می تواند از اختلالات جانبی مانند نویز و قطع و وصلی تلفن و اینترنت
جلوگیری کند.
مزایای استفاده از سرویس ADSL
از مزایای این سرویس می توان به نصب سریع و آسان، هزینه ارزان و همین طور احتیاج نداشتن به کابل کشی
مجدد به دلیل استفاده از خطوط تلفن معمولی، دسترسی به اینترنت پرسرعت و ثابت، استفاده همزمان از
اینترنت و تلفن نداشتن تداخل بین تلفن و اینترنت ، مدیریت پهنای باند، ارائه سرویس های مختلف روی
 اینترنت، ارتباط پرسرعت (تا 40 برابر سرعت ارتباط دایل آپ) و ارتباط پر سرعت برای مصارف ویدئو، صوت و
ویدئو کنفرانس اشاره کرد.
نکاتی در مورد مودم های  ADSL
متاسفانه یکی از مشکلاتی که این روزها کاربران عادی و نه حرفه ای این سرویس را به طور مستمر روانه شرکت
های ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت یا مراکز مخابراتی می کند، عدم اطلاع صحیح از مشکلات پیش رو و
همچنین عدم اطلاع از راه حل های بسیار ابتدایی برای رفع این مشکلات است که در این قسمت از گزارش
قصد دارم به این موضوع بپردازم.
اگر چراغ Power مودم، سبز ثابت باشد به این معنی است که دستگاه روشن است.
اگر چراغ ADSL LINK، سبز ثابت بود؛ یعنی ارتباط ADSL برقرار است.
سبز چشمک زن بودن چراغ ADSL ACT نشانه آن است که ترافیک روی ارتباط ADSL در حال عبور است.
اگر چراغ LAN LINK نور ثابت داشت به معنی برقراری ارتباط LAN است.
اگر چراغ LAN LINK سبز بود؛ یعنی سرعت انتقال اطلاعات 10Mbps است.
اگر چراغ LAN LINK نارنجی بود؛ یعنی سرعت انتقال اطلاعات 100Mbps است.
 
 
 
فصل سوم :
 راهنمای خطاهای عمده کار با اينترنت پر سرعت
 
 • چند نکته جهت رفع خرابی
 • راهنمای خطاهای عمده کار با اينترنت پر سرعت
 • سوالات متداول
 
 
 
 
 
 
 
 
 
چند نکته جهت رفع خرابی
اگر چراغ Power خاموش است، از متصل بودن آداپتور برق به پریز برق و پشت مودم مطمئن شويم و امتحان
کنیم که کلید خاموش و روشن کردن مودم در وضعیت روشن باشد. بايد مطمئن شویم که از آداپتور مناسب
استفاده شده و سیم های ارتباطی سالم است.
اگر چراغ ADSL LINK خاموش است، بايد از انجام سیم کشی های مورد نیاز در مخابرات مطمئن شویم. از
برقراری خط تلفن مطمئن شویم در صورتی که خط تلفن بوق آزاد نداشت مودم را جدا کرده و گوشی تلفن را
به تنهایی به خط تلفن وصل نماییم؛ در صورتی که بوق آزاد شنیده نشد خرابی را به شماره 17 اعلام کنیم، در
صورتی که بوق آزاد شنیده شد خط تلفن را به پورت  Line مربوط به Splitter متصل نماییم و گوشی تلفن را
به پورت Phone ، در این حالت اگر بوق آزاد شنیده نشد Splitter معیوب است. مطمئن شویم که خط تلفن
به مودم متصل است و هیچ وسیله ای قبل از Splitter روی خط تلفن قرار نگرفته باشد.
اگر چراغ LAN LINK خاموش است، مطمئن شویم که از کابل صحیح جهت اتصال بین مودم و کامپیوتر
استفاده شده است. از سالم بودن کابل به کار رفته و نیز کارت شبکه کامپیوتر مطمئن شویم. از فعال بودن و
نصب صحیح کارت شبکه کامپیوتر مطمئن شویم.
اگر امکان دسترسی به اینترنت وجود ندارد، از تعریف صحیح PPPoE Connection یا از صحت
 Username و Password مطمئن شویم. مطمئن شویم که «Use Proxy Server» در IE فعال نشده
باشد. سعی کنیم به وب سایت های دیگر وصل شده و از تنظیمات صحیح دیواره آتش یا ویروسی نبودن سیستم
مطمئن شویم.
راهنمای خطاهای عمده کار با اينترنت پر سرعت
گاهی اوقات ممکن است در حین کار با اینترنت پرسرعت با خطاهای عددی روبه رو شویم:
اگر در هنگام اتصال با خطای 691 مواجه می شویم، ممکن است نام کاربری یا کلمه عبور خود را به صورت نا
صحیح وارد کرده باشیم. دقت کنيم که نام کاربری باید حتما با حروف کوچک و به صورت صحیح وارد شود.
ضمنا توجه داشته باشیم این نام کاربری فقط برای کامپیوتر ما معتبر است و روی خط ADSL دیگری کار
نمی کند. حالت دیگر ممکن است مدت اشتراک ما پایان یافته باشد که باید تمدید اشتراک شود .
اگر در هنگام اتصال با خطای 678 مواجه شدیم، عوامل مختلفی می تواند داشته باشد که برخی از این عوامل :
- تنظیم همزمان pppoe روی مودم و ویندوز. (هنگامی که pppoe روی مودم تنظیم شده باشد و کانکشن
 pppoe بخواهد روی ویندوز نیز تنظیم شود)
- نصب نشدن صحیح درایور مودم در حالتی که مودم از طریق usb به کامپیوتر وصل شود.
- تنظیمات اشتباه مودم مانند VPI/VCI
- وصل نبودن خط تلفن به پورت line مودم.
- بروز قطعی در دیتای مرکز ارائه دهنده سرویس ADSL نیز می تواند موجب بروز این مشکل شود. در این
حالت مشترک نباید به تنظیمات اینترنت دست بزند و تا رفع مشکل باید منتظر بماند. درصورت رفع نشدن
مشکل حتما با پشتیبانی شرکت مخابرات استان تهران یا مراکز مخابراتی محل سکونت خود تماس بگیرید.
اگر در هنگام اتصال با خطای 769 مواجه شدیم، ممکن است کارت شبکه دستگاه کاربر نصب نباشد یا ممکن
است کارت شبکه نصب باشد، ولی فعال نباشد که می بایست فقط با فعال کردن آن مشکل را حل کرد.
سوالات متداول
چرا سرعت دریافت و ارسال اطلاعات کند شده است؟
این مشکل ممکن است به دلیل وجود ویروس در سیستم به وجود بیاید که می توان با نصب آنتی ویروس و
تست سیستم مشکل را حل کرد. همچنین ممکن است به دلیل برقراری ارتباط یک نرم افزار با شبکه این اتفاق
رخ دهد مثلا ممکن است سیستم عامل ویندوز شما شروع به Update کردن خود بدون اینکه شما متوجه
شوید نماید، نصب دیواره آتش و نرم افزار های کنترلی می تواند به حل مشکل کمک نماید.
چرا چراغ ADSL Link مودم هنگامی که با تلفن صحبت می کنید ثابت است، ولی به محض قطع شدن
تماس، خاموش یا چشمک زن می شود؟
ممکن است پریز تلفن شما مجهز به نویز گیر  )برق گیر( باشد. ابتدا از عدم وجود برق گیر روی سیم کشی تلفن
 داخل منزل اطمینان حاصل نمایید، در صورت وجود آن را از مدار خارج کنید.
چرا چراغ ADSL Link مودم چشمک زن است؟
این وضعیت می تواند به دلیل اتصال گوشی تلفن یا فاکس یا Caller ID بر خلاف روال شرح داده شده باشد.
وجود نویز روی سیم تلفن (عبور از مجاورت سیم های برق، لامپ های فلورسنت، سیم کشی فرسوده خطوط
تلفن در منزل و...)، وجود قطعی در یکی از دو سیم تلفن، فاصله زیاد تا مرکز مخابراتی و غیره رخ دهد. جهت
 رفع خرابی ابتدا تمام وسایل متصل به خط تلفن جدا شود و مودم به تنهایی به خط تلفن متصل گردد. در
صورت برطرف نشدن مشکل این عمل در ورودی خط تلفن به منزل و ساختمان انجام شود .
در زمان انجام این تست باید ارتباط سیم ورودی از سیم کشی داخلی منزل جدا شود .
بعد از یک نوسان برق تمام چراغ های مودم خاموش شده و تنها چراغ پاور روشن است؟
تمام اتصالات مودم را قطع و مودم را به مدت 5 تا 10 دقیقه خاموش کنید. در صورت برطرف نشدن مشکل
تنظیمات مودم یک بار چک شود (بهتر است قبل از انجام تنظیم مجدد مودم بوسیله کلید reset که در اکثر
مودم ها به صورت یک سوراخ ریز در پشت مودم قرار دارد یک بار تمام تنظیمات مودم پاک شود و مودم مجددا
 تنظیم گردد. لازم به توضیح است این کار باید توسط یک کارشناس که اطلاعات فنی لازم را دارد انجام شود).
در صورتی که مشکل برطرف نشد ممکن است مودم معیوب شده باشد حتما با یک متخصص مشورت شود.
چه عواملی می تواند باعث ایجاد نویز روی خط شود؟
عبور سیم تلفن از کنار کابل های برق، دستگاه های برقی نظیر موتور های برق، دستگاه های تهویه و...، اتصال
چندین خط تلفن روی یک کابل چند زوج فرسوده یا به عبارتی عبور چندین خط تلفن روی سیم های فرسوده
از کنار یکدیگر، عبور خط تلفن از کنار لامپ های فلورسنت، گوشی های تلفن بی سیم، موبایل.
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گالری تصاویر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز