menuordersearch
zohagifts.com

کردستان، یا سرزمین کردها ,

لگوی سایت
۱۳۹۷/۳/۳۰ چهارشنبه
(0)
(0)
کردستان، یا سرزمین کردها
کردستان، یا سرزمین کردها
کردستان، یا سرزمین کردها، منطقه‌ای استراتژیک در قلب جغرافیایی خاورمیانهاست. امروزه این منطقه مناطق مهمی از ترکیه، ایران، عراقو سوریهرا در بر می‌گیرد. کردستان را اغلب دانشوران منطقهٔ با اکثریت قومی کردتعریف می‌کنند. این منطقه حدوداً ۱۹۰،۰۰۰ مایل مربع مساحت دارد و ترکیب آن بدین شکل است: ترکیه (۴۳ درصد)، ایران (۳۱ درصد)، عراق (۱۸ درصد)، سوریه (۶درصد)، اتحاد شوروی سابق (۲ درصد).[۱]
کردستان یکی از کهن‌ترین نقاطی به شمار می‌رود که اجتماعات بشری در آن‌ها پدید آمده است[۲]هم‌زمان با روی کار آمدن ترکمن‌های سلجوقی (۵۱۱ق.) و پادشاهی سلطان سنجرنخستین بار ایالت کردستان در محدوده ایالت جبال (کوهستان) ایرانتأسیس گردید.[۳]در ۸۹۳ ش. کردستان میان ایرانو عثمانیتقسیم شد. چهار سده بعدتر، فرانسهو بریتانیامرزهای سیاسی را با تقسیم کردستان عثمانی به سه بخش دوباره تغییر دادند.
آثار تاريخي 


 قلعه قمچقاي : قلعه قمچقاي در 12 کيومتري روستاي قمچقاي ازتوابع بيجار واقع شده است .

نگل : مرکز دهستاني به همين نام از توابعبخش کلاترزان سنندج است که در 65 کيلومتري غرب سنندج و در مسير جاده ي سنندجمريوان قرار دارد و یکی از قرآن های خطی صدر اسلام در آن قرار دارد.

درکتاب تاريخي حديقه ي ناصريه به اين شرح آمده است . در يکي از دهات اين بلوک که نگلاسم دارد مسجد قديمي که به مسجد عبدالله عمران يا عبادالله عمران مشهور است و قرآنيدر اين مسجد هست خيلي بزرگ و به خط کوفي نوشته شده است .

در داخل مسجدروستاي نگل قران خطي که در زمان خليفه ي سوم به رشته تحرير وبه چهار اقليم دنيافرستاده شده شده است . به همين دليل مردم اعتقاد زيادي به اين کلام الهي دارند و درحل مشکلات و گرفتاري هاي زندگي خود از آن ياري مي جويند و قسم دروغ به آن را گناهيبزرگ و نابخشودني مي دانند . چگونگي انتقال اين قرآن به روستاي نگل روشن نيست ، امابا توجه به گفته ها و حکايت عامه اين قرآن در دوران صفويه از دل خاک بيرون آوردهشده است و از آن زمان در مسجد قديمي روستا به منظور زيارت اهالي نگهداري مي شود . مسجد در چند سال اخير به طور کامل بازسازي شده است .

غار باستاني کرفتودر شهرستان ديواندره ، در 72 کيلومتري شرق شهرستان سقز قرار دارد . با توجه بهتحقيقات به عمل آمده در دوران ( مزوزوبيک ) کرفتو در زير آب بوده و در اواخر ايندوره ارتفاعات آن از آب خارج شد. غار کرفتو از غارهاي آهکي و طبيعي است که در ادوارمختف جهت استفاده و سکونت انسان تغيير حالت داده و با معماري صخره اي در چهار طبقه، در دل کوه حفر شده است . اين غار در سال 1379 گمانه زني شد و با بررسي باستانشناختي در محوطه بيرون و داخل غار، آثاري از دوران هاي مختلف به دست آمد . کشفتراشه هاي سنگي در طبقه چهارم و محوطه بيرون غار مي تواند نشانه اي از استفادهانسان در دوران پيش از تاريخ ، از اين غار باشد.

موقعيت : 77 کيلومتر شمالشرق شهرستان ديواندره
در بالاي سر در ورودي يکي از اتاق ها کتيبه اي يونانيوجود داردکه ظاهرا آنرا را مشابه معابد يوناني مي نمايد ، اما اختلاف بسياري از هرنظر با معابد يوناني دارد . در باره بخش معماري صخره اي غار ، تاريخ دقيقي وجودندارد ، ولي با توجه به وضعيت دو بخش طبيعي و معماري صخره اي احتمالا از 3500 سالقبل مورد استافده قرار گرفته است و آثار برخي از دوره هاي تاريخي واسلامي ( پارتي ومغول ) در آن تا حدودي مشخص است .

تپه باستاني زيويه
اين تپه در روستايزيويه ، حدود 55 کيلومتري جنوب شرقي شهر سقز واقع و از محوطه بسيار وسيعي برخورداراست .طي کاوش هاي باستاني در اين تپه ، قلعه باستاني زيويه از زير خاک بيرون آمد ،زيويه هم از نظر آثار معماري و هم از نظر آثار هنري يکي از شاخص ترين مکان هاي دورهتاريخي محسوب مي شود ، و احتمالا مربوط به اقوام ماننايي است که در حدود 700 سالپيش از ميلاد در مناطق شمال غرب ايران حاکميت داشته اند .

مسجد دارالاحسانسنندج ( مسجد جامع )
موقعيت : سنندج خيابان امام (ره)
بناي مسجد در سال 1227 ه . ق توسط امان الله خان اردلاني والي کردستان ساخته شده است . اين بنا دارايتزئينات کاشي کاري هفت رنگ ( مينايي ) ، آجرکاري لعابدار و معقلي ، حوض سنگي وفواره هاي زيبا و همچنين ستون هايي با تزئينات طنابي شکل مي باشد . دو مثلث قرآنمجيد در اين مسجد بر روي ديوارها نگارش يافته است .

مسجد دارالامان ( مسجدوالي )
موقعيت : سنندج خيايان فردوسي
اين مسجد توسط غلامشاه خان ، فرزندامان الله خان اردلاني ، در دوره قاجاريه در ضلع شرقي شهر ساخته شده است .

پل قشلاق
موقعيت : سنندج نرسيده به پايانه مسافربري سنندج
ساختماناصلي پل به دوران صفويه ياز مي گردد . اين بنا پل در زمان امان الله خان اردلانتعمير و مرمت کامل گرديده ولي بر اثر خرابي و ويراني بيش از حد در سال 1268 ه . قميرزا رضاي وزير کردستاني ، پل را به کلي تخريب و مجددا آن را بازسازي کرده است . وجود سنگ نيشته اي بر سينه کوه مجاور با تاريخ 1284 ه . ق حکايت از تعمير و مرمت پلدر زمان ناظم الاياله ميرزا غلام حسين خان دارد .

مسجد دو مناره سقز
موقعيت : سقز خيابان امام (ره )
تاريخ دقيق بناي مسجد مشخص نيست ، ليکنساکنين منطقه ساخت مسجد را به شيخ حسن مولان آباد نسبت داده اند و از اين رو احتمالدارد در اواخر دوره افشاريه و اوايل دوره زنديه ساخته شده باشد ،. بر بالاي مسجد ،دو مناره رفيع و بلند قرار دارد که به همين دليل به مسجد دو منار شهرت دارد .

مسجد خسروآباد گروس بيجار
موقعيت : روستاي خسروآباد گروس 45 کيلومتريشرق بيجار
بناي مسجد مربوط به دوران قاجار است .

کليساي سنندج
موقعيت : خيابان نمکي جنب حمام زرنگار
اين کليسا که تنها کليساي شهرسنندج است در بافت قديمي شهر و در محله آقا زمان قرار دارد . اين بنا متاثر ازمعماري دوران اسلامي ساخته شده و از بناهاي عصر قاجاريه به شمار مي آيد .

بقعه بابا گرگر ( امامزاده سيد جلال الدين )
موقعيت : شهرستان قروهروستاي باباگرگر از توابع دلبران

بازار بيجار
موقعيت : بيجار - مرکزشهر

بازار سنندج
موقعيت : مرکز شهر سنندج

پل صلوات آباد
موقعيت : بيجار پانزده کيلومتري جاده آسفالته بيجار تکاب ( ورستاي صلواتآباد )
تاريخ دقيق ساخت پل مشخص نمي باشد اما از شواهد پيداست که پل با عناصرويژه دوران صفويه بالاخص سنگ هاي حجاري شده و الگوهاي معماري اين دوران ساخته شده ودر دوره هاي بعدي مرمت هايي بر روي آن انجام گرفته است.

پل فرهاد آباد
موقعيت : 15 کيلومتري شمال غربي شهرستان قروه در روستاي فرهاد آباد

حمام خان ( ظهيري )
موقعيت : سنندج ضلع شمالي بازار سرپوشيده سنندجپايين تر از مسجد داروغه

حمام قصلان
موقعيت : روستاي قصلان 6 کيلومتريشمال شهر قروه

ا

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گالری تصاویر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز