menuordersearch
zohagifts.com

چرخدنده ,

لگوی سایت
۱۳۹۷/۳/۲۹ سه شنبه
(0)
(0)
چرخدنده
چرخدنده
چرخدنده
چرخ‌دنده وسیله‌ای است برای انتقال گشتاور که به کمک آن می‌توان مقدار گشتاور و یا سرعت دورانی را کاهش یا افزایش داد. همچنین به کمک چرخ دنده ها می‌توان جهت حرکت را تغییر داد.
ساختار
داخلی‌ترین قسمت چرخ‌دنده توپی ‌Hub می‌باشد که به محور محرک متصل می‌باشد. در بیرون این قسمت جان چرخ‌دنده Web قرار گرفته است. بیرونی‌ترین قسمت در جهت شعاعی، محیط چرخ‌دنده Rim می‌باشد که دندانه‌های چرخ‌دنده در این قسمت قرار می‌گیرند. این بخش از چرخ‌دنده منبع اصلی ایجاد صدا می‌باشد.
مهمترین اصطلاحاتی که در طراحی چرخ‌دنده بکار می‌روند عبارتند از:
دایره گام Pitch Circle: دایره‌ای فرضی که تمامی‌محاسبات بر اساس آن انجام می‌گیرد. دایره گام دو چرخ‌دنده درگیر بر هم مماس می‌باشند.
گام محیطی Circular Pitch: طول کمانی از دایره گام که بین دو نقطه متناظر از دو دندانه مجاور قرار گرفته است.
ارتفاع سر دنده Addendum: فاصله بین بالای دندانه Top Land تا دایره گام.
ارتفاع ته دنده Dedendum: فاصله بین ته دندانه Bottom Land تا دایره گام.
لقی محیطی Backlash: مقداری که فضای خالی بین دو دندانه یک چرخ‌دنده از ضخامت دندانه‌های چرخ‌دنده درگیر با آن در امتداد دایره گام بیشتر است.
چرخ‌دنده‌ها بر اساس وضعیت قرارگیری محورهای دو چرخ‌دنده درگیر نسبت به هم به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند:
  • چرخ‌دنده‌های با محورهای موازی
  • چرخ‌دنده‌های با محورهای غیرموازی
انواع چرخدنده ها
اساسا چرخدنده ها شکلتکامل یافته چرخ های اصطکاکی هستند که برای جلوگیری از لغزش و اطمینان از یکنواختیحرکت نسبی دندانه به آنها اضافه شده است.

کاربردها:
از جمله موارداستفادهاز چرخدنده ها انتقال دورونیزقدرت از محوری به محور دیگروهمچنین تغییر حرکت دورانیبه خطی و بالعکس از دیگر کاربردها میباشد.

انواع چرخدنده ها:
چرخدنده ها را به چندصورت میتوان طبقه بندی کرد.ممکن است بر حسب شکل ظاهری ، نوع کاربرد ویا روش ساختآنها را طبقه بندی کرد. اما دراکثر مواقع چرخدنده ها بر حسب شکل ظاهری طبقه بندیمیشوند:
چرخدنده های ساده-مارپیچ-شانه ای-مخروطی-مخروط مارپیچ-حلزون-چرخحلزون-جناغی اختلافی و ....از مهمترین چرخدنده ها میباشند.

معایب چرخدنده ها:
1- حرارت ایجاد شده بیندو چرخدنده : به علت رعایت نکردن لقی استاندارد بین دو چرخدنده وعدم روغنکاریمناسب
2- صداهای ناهنجار: در چرخدنده های ساده صدا بیشتر و در چرخدنده هایمارپیچ و جناغی صدا کمتر است.
3-
ترک خوردن و پوسته پوسته شدن : اغلب در چرخدندههای آبکاری شده به وجود می آید.
4-
سائیدگی دندانه ها: دراغلب مواردی که دوچرخدنده با هم درگیر میشوند چرخدنده ای که قطرش کوچکتر است زود تر سائیده میشود بههمین جهت چرخدنده  کوچکتر باید سخت تر انتخاب شود.

محاسن چرخدنده ها:
1- انتقال نیروی بیشتر: در مقایسه با چرخ تسمه و چرخ زنجیرو درایوهای مشابه دیگر، در صورت استفاده ازچرخدنده  میتوان سرعت بیشترو قدرت بیشتری را انتقال داد همچنین هنگام استفاده ازچرخدنده  اتلاف نیرو کمتر میباشد و در نهایت دوام و عمر مجموعه بیشتر خواهدبود.
2-
انتقال نیرو درجهت های مختلف : از چرخدنده ها میتوان برای انتقال نیرودر محور های موازی و متنافر و متقاطع تحت زوایای مختلف استفاده نمود.
3-
شکستننسبتها
4- تبدیل حرکت دورانی به خطی و بالعکس
 
شراط فیزیکی لازم درچرخدنده ها:
برای عملکرد موفقیت آمیز چرخنده ها پنج شرط زیر باید اعمالشود:
1-
مقطع حقیقی دندانه ها باید با مقطع تئوری یکی باشد.
2-
فاصله دندانهها باید یکسان و درست باشد.
3-
دایره گام حقیقی باید بر دایره گام تئوری منطبق وبا محور چرخش چرخدنده  هم مرکز باشد. همچنین نقطه تماس دو چرخدنده درگیر، در دایرهگام (قطر متوسط چرخدنده) باشد.
4-
سطح پیشانی و دامنه دندانه ها باید صاف ودارای سختی کافی برای مقاومت در مقابل سایش و جلوگیری از ایجاد صدا در هنگام چرخشباشند.
5-
محورهای مرکزی و یاتاقانها دارای استحکام کافی باشند تا در اثر بارهایوارده هنگام کار بتوانند فاصله مرکز تا مرکز مطلوب را حفظ کنند.

روش ساخت چرخدنده ها:
روشهای مختلفی برایساخت چرخدنده وجود دارد که هرکدام دارای معایب و مزایایی هستند و باید با توجه بهنوع چرخدنده ، جنس ، دقت مورد نیاز، امکانات موجود و هزینه ساخت بهترین روش راانتخاب کرد.
تعدادی ازاین روش ها عبارتند:
1-
توسط فرزهای افقی وعمودی(به کمکدستگاه تایلکوف)
2-
توسط دستگاههای هابینگ
3- توسط دستگاههای مخصوص دندهزنی
4- توسط دستگاههای صفحه تراش و کله زنی
5- توسط دستگاههای اسپارک
6- توسط دستگاههای خانکشی
7- توسط ریخته گری
8- توسط قالبهای FINE BLANKING

چرخدنده ها اکثرا با دو منحنی اینولوت یاسیکلوئید طراحی و ساخته میشوند. برای ساخت چرخدنده های بزرگ و نیز جاهایی که انتقالقدرت زیاد مد نظرباشد از منحنی اینولوت استفاده میشود.
ولی برای ساخت چرخدندههای ظریف مانند چرخدنده های ساعت از منحنی سیکلوئید استفاده میشود.

انتخاب جنس:
برای ساخت چرخدنده ها از موادمختلفی مانند انواع فولادها و آلیاژهای غیر آهنی و همچنین مواد کامپوزیت میتواناستفاده کرد. اما در هنگام اتخاب جنس باید به چند نکته توجه کرد:
1-
جنس چرخدندهها را باید طوری انتخاب کرد که قادر به تحمل فشار وانتقال نیروی لازم باشد.
2-
مواد تشکیل دهنده چرخدنده ها را باید طوری انتخاب کرد که قابلیت ماشینکاری را داشتهباشد تا پس از عمل ماشینکاری از نظر کیفیت سطح کیفیت مناسبی داشته باشد.استفاده ازمواد فوق سخت مستلزم استفاده از روشهای غیر سنتی ماشینکاری و در نهایت افزایش زمانتولید و افزایش هزینه ها خواهد شد.
معمولابرای ساخت چرخدنده هایی که درماشینهای ابزار به کار میروند از فولادهای ریختگی با .3 تا .45 درصد کربن وهمچنینفولادهای آلیاژی همراه با نیکل و کرم را برای چرخدنده هایی که بایستی بار زیادی راتحمل کنند و در مقابل سایش مقاوم باشند استفاده میکنند.در مواردی هم از چدن هااستفاده می شود.

معرفی چرخدنده ها با محورهای موازی
1) چرخ دنده ی ساده :
چرخدنده های ساده در انتقال حرکت در محورهای موازی بسیار معمول و متداول
هستند . این چرخ دنده ها نیروی شعاعی به یاتاقان وارد می کنند و دندانه های آن مستقیم و با محور چرخدنده موازی هستند و می توانند داخلی و یا خارجی باشند . در شکل هر دو نوع چرخدنده ی ساده ی داخلی و خارجی نشان داده شده است . یک نوع چرخدنده ی ساده ی خارجی که دارای شعاع بینهایت است نیز در شکل نشان داده شده است که به آن چرخ دنده ی شانه ای گفته می شود .

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گالری تصاویر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز