menuordersearch
zohagifts.com

پزشکی هسته ای در تشخیص و درمان؛ انرژی درمانگر ,

لگوی سایت
۱۳۹۷/۴/۱۹ سه شنبه
(0)
(0)
پزشکی هسته ای در تشخیص و درمان؛ انرژی درمانگر
پزشکی هسته ای در تشخیص و درمان؛ انرژی درمانگر
پزشکی هسته ای در تشخیص و درمان؛ انرژی درمانگر 
کاربرد پزشکی هسته ای در رادیو داروها؛ انرژی بلعیدنی
پـیــش از سـاخـت مـواد رادیـواکـتـیـو مـصـنـوعـی از ویـژگـی هـای درمـانـی پـرتـوهـایـی کـه از  Ra88    ‌و  0P84 ایجاد می شد، استفاده می کردند،  اما  جهش بزرگ در کاربرد مواد رادیواکتیو در پـزشـکـی و زیـسـت شـنـاسـی هـنـگـامـی آغـاز شـد کـه رادیـواکـتـیـو مـصـنـوعـی سـاخـته شد.رادیـو ایزوتوپ ها یا به زبان دیگر ،مواد رادیواکتیو در پزشکی برای پژوهش، تشخیص و درمان به کار می روند.
 George Hevesy
‌مجارستانی نخستین کسی بود که این مواد را برای ردیابی به کار گرفت . در روش ردیابی چگونگی کار بسیاری از ارگان ها و دگرگونی های شیمیایی که در بدن رخ مـی دهـنـد بـررسی می شود. در این جا ازکاربردهای پژوهشی رادیواکتیویته در پزشکی و زیست شناسی گفتگو به میان نمی آید، بلکه کاربردهای بالینی رادیواکتیویته برای تشخیص و درمان پزشکی هسته ای  بررسی می شوند.  
 
‌در30 سال گذشته پزشکی هسته ای یکی از رشته های هدایای تبلیغاتی  نو و پر گسترش پزشکی بوده است. پـزشـکـی هـسـتـه ای به گونه گسترده ای وابسته به پیشرفت های تکنیکی در پژوهش های فیزیک هسته ای است. بسیاری از دستگاه های پزشکی هسته ای را در آغاز برای پژوهش در فیزیک هسته ای ساخته بودند. هم اکنون بیش از 30 روش گوناگون پزشکی هسته ای به گونه ای روزمره دریک بیمارستان پیشرفته برای بیماران به کار گرفته می شود. امروزه در یک بیمارستان پیشرفته نزدیک به 3/1 بیماران از یکی از روش های پزشکی هسته ای سود می برند. بـسـیــاری از آزمــایــش هــای پــزشـکـی هـسـتـه ای دربـاره آشـکـارسـازی سـرطـان هـسـتـنـد، امـا روش های دیگر برای روشن کردن و بررسی بیماری های خون، قلب، شش ها، کلیه ها، استخوان و ... به کار برده می شود.

پزشکی هسته ای و درمان بیماری ها

از مواد رادیواکتیو به عنوان ردیاب رادیواکتیو استفاده می شود. این مواد از طریق بلعیدن یا تزریق وارد جریان خون می شود. یکی از روش های ردیابی به این شکل است که مواد ردیاب در خون حرکت می کنند و امکان می دهند که ساختار رگ های خونی مشاهده شود. این روش مشاهده به پزشکان این امکان را می دهد که لخته و دیگر ناهنجاری های رگ های خونی را به راحتی تشخیص دهند. علاوه بر این، بـرخـی اعـضـاء بدن هستند که نوع خاصی از مواد شیمیایی را در خود جمع می کنند. برای مثال غده تـیـروئـیـد ، یـد را در خـود جـمـع مـی کـند بنابراین با بلعیدن    ید رادیواکتیو ( به صورت مایع یا به صورت قرص ) می توان تومورهای تیروئید را تشخیص داد و درمان کرد. به همین ترتیب تومورهای سرطانی نـیـز، فـسفات را در خود جمع می کنند. بنابراین با تـزریـق ایـزوتـوپ رادیواکتیو فسفر - 32 در جریان خــون مــی تــوان تـومـورهـای سـرطـانـی را، بـه دلـیـل افزایش رادیواکتیویته، شناسایی کرد.
موارد زیر از مصادیق تکنیک های هسته ای در علم پزشکی است :
تهیه و تولید کیت های رادیو دارویی جهت مراکز پزشکی هسته ای    هدایای تبلیغاتی
 
تهیه و تولید رادیو دارویی جهت تشخیص بیماری تیرویید و درمان آن ها  
 
تهیه و تولید کیت های هورمونی  
تشخیص و درمان سرطان پروستات  
 
تشخیص سرطان کولون ، روده کوچک و برخی سرطان های سینه  
 
تشخیص تومورهای سرطانی و بررسی تومورهای مغزی ، سینه و ناراحتی وریدی  
تصویر برداری بیماری های قلبی ، تشخیص عفونت ها و التهاب مفصلی ، آمبولی و لخته های وریدی  
موارد دیگری چون تشخیص کم خونی ، کنترل رادیو داروهای خوراکی و تزریقی و ...  
در تـصـویـربـرداری، آزمایش یا درمان به وسیله پـزشـکی هسته ای، مواد رادیواکتیوی که بلعیده یا تــزریــق مــی شــونــد بــه بــدن آسـیــب نـمــی رسـانـنـد. رادیــو ایــزوتــوپ هــایـی کـه در پـزشـکـی هـسـتـه ای استفاده می شوند، به سرعت در عرض چند دقیقه تـا حـداکـثر یک ساعت واپاشیده می شوند. سطح تابش های رادیواکتیو آن ها هم نسبت به اشعه X یا CT  اسکن بسیار پایین تر است هدایای تبلیغاتی.

بـرخـلاف درمـان از طـریـق پـزشـکـی هـسـته ای، رادیوتراپی ( که کاملا با آن متفاوت است ) از این مزیت بهره می گیرد که برخی سلول ها با شدت بسیار بیشتری تحت تاثیر تابش های یونیزه یعنی تابش های آلفا، بتا و گاما و X قرار مـی‌گـیرند. سلول ها با سرعت های متفاوتی تقسیم می شوند و سلول هایی که با سرعت بیشتری تقسیم می شوند به دو دلیل، بیشتر تحت تاثیر تابش های یونیزه قرار می گیرند:
 
سلول ها دارای مکانیسمی هستند که به آن ها این امکان را می دهد تا DNA آسیب دیده را ترمیم کنند.
 
وقتی که یک سلول در حال تقسیم متوجه شود که DNA آسیب دیده است خودش را از بین می برد.
سلول هایی که به سرعت تقسیم می شوند زمان کمتری برای مکانیسم ترمیم و شناسایی خطاهای DNA قبل از تقسیم شدن دارند، بنابراین احتمال بیشتری وجود دارد که پس از قرار گرفتن در معرض تابش های هسته ای از بین بروند.
از آنجا که در اکثر انواع سرطان، سلول های سرطانی به سرعت تقسیم می شوند در برخی موارد می توان به وسیله رادیوتراپی سرطان را درمان کرد. معمولا مواد رادیواکتیو اطراف یا کنار تومور قرار می گیرند. در تومورهایی که در عمق بدن یا نواحی غیر جراحی قرار گرفته‌اند پرتو X با شدت بالایی روی تومور تابانیده می شود.
اما تنها مشکلی که این نوع از درمان دارد این است که دیگر سلول های سالم که به سرعت تقسیم می شوند نیز همراه سلول های سرطانی تحت تأثیر پرتوها قرار می گیرند. به همین دلیل  افرادی  که تحت درمان سرطان هستند دچار حالت تهوع و ریزش موی شدید می شوند.

کنترل کیفی در پزشکی هسته ای ( N.M )
تکنولوژی پزشکی هسته ای  عملکردی علمی و بالینی است که دربرگیرنده فرایندهای تشخیصی، درمانی و تحقیقاتی با  استفاده از هسته های رادیواکتیو است.
پزشکی هسته ای دارای مسئولیت های گوناگونی از قبیل فرموله کردن، تولید کردن و درمان با استفاده از داروهای رادیواکتیو است. به دلیل چنین دامنه وسیعی از مسئولیت ها، لزوم انجام آزمون های کنترل کیفی در این زمینه بسیار واضح استهدایای تبلیغاتی.

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گالری تصاویر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز