menuordersearch
zohagifts.com

خشم چیست و چگونه به وجود می آید؟ ,

لگوی سایت
۱۳۹۸/۵/۱۹ شنبه
(2)
(0)

خشم چیست و چگونه به وجود می آید؟

خشم چیست و چگونه به وجود می آید؟

معناي خشم :
خشم يکي از هيجانهاي منفي است که، انسان تجربه مي کند و مانند همه هيجانات از مؤلفه هاي فکر و رفتاري برخوردار است . در واقع خشم يکي از عناصر سه گانه تمايل ستيزه جويانه , خصمانه و مخربانه آدمي است : بدبيني , خشم و پرخاشگري.
بدبيني که مقدم و زمينه ساز تجربه خشم است نوعي بي اعتمادي نسبت به مقاصد و نيات مردم است که باعث مي شود شخص دائماً در برابر رفتار ديگران , حالت احتياط آميز به خود بگيرد.
خشم نوعي هيجان است که بر اثر انتظار شخص بدبين از رفتار ناشايست ديگران به وجود مي آيدوپرخاشگري رفتاري است که اشخاص بر اثر هيجانهاي ناخوشايند و منفي ناشي از عصبانيت و ناراحتي و امثال آن از خود بروز مي دهند.

چگونه خشم به وجود مي آيد ؟
هنگامي که افکار خشمگينانه به مغز هجوم مي آورد ناگهان از جايي در سمت چپ قشر خاکستري مغز علايم هشدار دهنده اي به سلول هاي عصبي هيپوتالاميکي که در بخشهاي عميق مغز قرار دارند فرستاده مي شود. اين سلولها نيز به نوبه خود پيامهاي واصله را به ايستگاه پايين تري که در قاعده مغز است ارسال مي دارد و موجب مي شود اعصابي که از مغز خارج مي شوند علايمي به غدد مولد آدرنالين که در بالاي هر يک از کليه ها قرار دارند بفرستد و آنها نيز مقادير زيادي آدرنالين و کورتيزول داخل جريان خون او پمپاژ مي کند....
همينکه آدرنالين به قلب رسيد ضربان آن زيادتر وشديدتر ميشود. پاور بانک همزمان بااين اتفاقات ، مرکزاورژانس هيپو تالاميک او به کار مي افتدو اعصاب سمپاتيک را تحريک مي کند و باعث مي شود شريانهايي که خون را به پوست و معده و روده ها مي رساند ، منقبض شوند. در همان حال آدرنالين شريانهايي را که به عضلات خون مي رسانند کاملا باز کنند.
اگر افکار و احساسات پرخاشگرانه ادامه پيدا کند قلب بيش از نياز بدن به پمپاژ خون مشغول مي شود و به خاطر فراواني آدرنالين در خون ضربان قلب فرد افزايش مي يابد و نفس نفس مي زند و دستهايش عرق ميکند . اين واکنشها از خطر بسيار جدي در مورد سلامتي او خبر مي دهد و مي تواند سبب تجمع پلاکها (جرمها) در خراشها شود. تجمع پلاکها در خراشهاي جدار شريانها مي تواند مقدمه اي براي به وجود آمدن آسيبهاي شديد باشد. خشم انسان امروزي به دليل توقع زياد و عدم سازش با پيشامدهاي جزيي , سبب مي شود که چربي توليد شده در رگها , به کبد سرازير شود و در آنجا به کلسترول تبديل شود . بالا رفتن فشار خون در اثر وجود کلسترول اضافي , بافتهاي له شده و باقيمانده اجساد گلبولهاي سفيد ميکروب خوار و پلاکها را در خراشهاي ديواره رگها جمع کرده , لخته ها را تشکيل مي دهدبالا خر ه زما ني فرا مي رسد که اين لخته ها در اثر ضربه اي ( براي مثال در اثر يک عصبانيت ) از ديواره رگها جدا مي شوند. حالا ديگر لخته ها آن قدر بزرگ شده اند تا بتوانند مسير رگها را کاملاً مسدود کنند و راه براي خون تغذيه کننده ماهيچه قلب ببندند . بنابر اين , آن قسمت از عضله قلب تغذيه نمي شود و مي ميرد.
افراد پرخاشگر , عموماً بسيار غمگين و افسرده هستند . اغلب زندگي پرتنش و عذاب آوري دارند و در جامعه از محبوبيت کمتري برخور دارند. زندگي زناشويي نيز براي افراد پرخاشگر بسيار مسأله انگيز است
.

مديريت خشم :
هدف از مديريت خشم، کاهش احساس هاي عاطفي و تحريک هاي فيزيولوژيکي است که خشم، آن ها را ايجاد مي کند. شما نمي توانيد از چيزها يا افرادي که شما را خشمگين مي سازند خلاص شويد يا دوري کنيد، شما همچنين نمي توانيد آن ها را تغيير دهيد، اما مي توانيد ياد بگيريد که چگونه واکنش هايتان را کنترل کنيد. هدایای تبلیغاتی وقتي عصباني شديد کنترل خود را از دست ندهيد. با خالي کردن عصبانيت خود سر ديگران مشکل شما حل نمي شود به جاي آن قبول کنيد که عصباني هستيد و سعي کنيد بفهميد چرا؟ چه کار مي توانيد بکنيد که از بروز دوباره آن جلوگيري کنيد؟ صحبت درباره عصبانيت با ديگران مثل همسر، پدر و مادر يا اقوام به شما کمک مي کند. وقتي درباره عصبانيت خود صحبت مي کنيد احساس هاي بد از شما دور مي شوند. هرگز عصباني نشدن غير ممکن است. به جاي آن به ياد داشته باشيد که وقتي عصباني هستيد چطور عمل کنيد مي توانيد موقعيت بهتري داشته باشيد اجازه ندهيد خشم شما را کنترل کند شما کنترلش کنيد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر