menuordersearch
zohagifts.com

آشنایی با بیماری کزاز ,

لگوی سایت
۱۳۹۷/۴/۱۷ یکشنبه
(0)
(0)
آشنایی با بیماری کزاز
آشنایی با بیماری کزاز
...کزاز...
  کزاز نوعی بيماری دستگاه اعصاب (نرولوژيک) است که با افزايش صلابت (تون) و گرفتگی های (اسپاسم) عضلات مشخص می‌شود. اين اسپاسم ها بعضا موجب صدمات جدّی نظير شکستگی دنده ها و مهره ها و خفگی شده و ممکن است با محرّک هايی نظير نسيم، حرکت ناگهانی، صدا، نور، سرفه . . . بروز نمايند.

  عامل کزاز
  کلستريديوم تتانی، باسيل گرم مثبت بی هوازی متحرّک مولّد اسپوری است که به فراوانی، در خاک و مدفوع حيوانات اهلی و انسان يافت می‌شود و اسپورهای آن را می‌توان از گرد و خاک، البسه و از محيط خشک اطراف، به فرم قابل زيست، پس از سال ها کشف نمود. اين اسپورها و توکسين باسيل، می‌توانند واکسن ها، سرم ها و نخ بخيه (کات گوت) را نيز آلوده نمايند. وفور اين باکتری در نواحی پُرجمعيت و در آب و هوای گرم و مرطوب و در خاک غنی از مواد آلی، بيشتر است و شکل رويشی کلستريديوم تتانی، نسبت به حرارت، بسياری از مواد ضدعفونی کننده و آنتی بيوتيک ها و مخصوصاً پنی سيلين، حساس است ولی اسپورهای آن نسبت به عوامل ضدعفونی کننده فيزيکی و شيميايی، شديدا مقاوم ميباشد. در صورتی که حيواناتی نظير اسب و گاو و فضولات آن ها در محيط وجود داشته باشند ميزان کلوتريديوم تتانی، در دستگاه گوارش انسان و در محيط زيست، افزوده می‌شود.
  
  دوره نهفتگی
  دوره نهفتگی کزاز در حدود 14 روز و دوره شروع آن در حدود 6 روز است. دوره نهفتگی عبارت است از فاصله ورود باسيل به بدن و بروز اوّلين قفل شدگی فک (تريسموس) و دوره شروع، عبارتست از فاصله اوّلين تريسموس تا اوّلين اسپاسم عمومی. در صورتی که دوره نهفتگی، کمتر از 9 روز و دوره شروع کمتر از 48 ساعت باشد، حمله بيماری، شديدتر خواهد بود. ضمنا هرچه فاصله محل زخم و سيستم اعصاب مرکزی بيشتر باشد دوره نهفتگی نيز افزون تر و در صورتی که زخم، مرکزی و يا بر روی سروگردن قرار داشته باشد دوره نهفتگی، کوتاه تر می‌باشد به طوری که دوره نهفتگی، در کزاز مغزی (سِفاليک)، در حدود 2ـ1 روز است و پيش آگهی بدی نيز دارد.
  دوره نهفتگی متوسط کزاز نوزادان در حدود 6 روز است ولی می‌تواند از 3 تا 28 روز، متغير باشد و در مواردی که اين دوره، کوتاه است تا 80% موجب مرگ نوزادان می‌گردد.  
  انواع کزاز
  1- کزاز نوزادان
  تعريف عاميانه : ناتوانی در مکيدن و سفتی در ماهيچه های صورت و بدن نوزاد از روز سوم تا 28 روز پس از تولد .
  · تعريف استاندارد :
  - سابقه مک زدن و گريه کردن طبيعی در دو روز اول تولد
  - شروع بيماری (کاهش توانايی در مکيدن و گريه غير طبيعی ) از سومين يا چهارمين روز تولد
  - ناتوانی مکيدن به دنبال سفتی عضلانی و يا تشنج و يا هر دو مورد .
  تعريف مورد مظنون کزاز نوزادی :
  1- مرگ نوزادان در سن 3 تا 28 روزگی که علت آن مشخص نباشد.
  2- هر نوزادی که طبق گزارش به علت کزاز نوزادی فوت نموده و مورد بررسی قرار نگرفته است .
  تعريف مورد قطعی کزاز نوزادی :
  نوزادی که در دو روز اول زندگی بطور طبيعی قادر به مکيدن پستان و گريستن باشد و سپس شروع بيماری بين روزهای سوم تا بيست و هشتم با عدم توانايی در مکيدن شير که به دنبال آن دچار سفتی عضلات يا اسپاسم ميشود .گزارش تلفنی به مرکز بهداشت شهرستان و تکميل ليست خطی و فرم بررسی
  2– کزاز بالغين
تعريف عاميانه : هر نوع زخم در هر جای بدن يا عفونت گوش که بدنبال آن باز کردن دهان دشوار خواهد بود و يا با سفتی گردن و يا بدن توام است .
تعريف استاندارد :
  - اشکال در باز کردن دهان يا بلع ، سفتی دردناک گردن ، ماهيچه های شکم و ساير ماهيچه ها به شرط هوشياری کامل .
  - وجود يک زخم غالباً عفونی شده ، يا سابقه جراحت در چند هفته گذشته .
  - در موارد شديد ، چهره بيمار به نظر متبسم با ابروهای بالا آمده ، پشت و گردن قوس دار ، بازوهای خميده محکم جمع شده روی سينه و پاهای کشيده .
  - بروز تشنج در بيمار با تحريکات نور ، صدا ، تماس و ساير محرکها .
  

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گالری تصاویر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز